ღ معارف مهدویت ღ
السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته

بخش های دیگر

فتوبلاگ من
پرسش و پاسخ
یادداشت بازدیدکنندگان
گالری وبلاگ

صفحات وبلاگ

واسطه فيض

نظرسنجی

نظرتون درباره اين وبلاگ
عالي
خوب
متوسط
ضعيفجستجو

دوستان من

چه كار كنیم كه رضایت امام زمان را جلب كنیم؟

در بخشی از دعای عهد امام زمان ـ علیه السّلام ـ آمده است: «بار خدایا! من در بامداد این روز و تمام دوران زندگانیم، عهد و پیمانی را كه با آن حضرت بستهام تجدید میكنم، كه هرگز از آن عهد و بیعت برنگردم و بر وظایف خودم پایدار بمانم...»
بقیه الله
برای این منظور می توانیداز نكات زیر كمك بگیرید


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه چهاردهم آبان 1394 توسط

اشاره

 گاه چنان از دین تصویر می‌شود که گویی دینداری به معنای زندگی با سختی، تحمل ناراحتی‌ها، سپران روزهای عمر با خمودی و کسلی است و هر چه نشاط و آرامش و زیبایی است در هم سوگند شدن با دنیا و مظاهر آن است؛ اما آیا آرامش مفهومی است که از دنیا خواهی و رفاه طلبی ریشه می‌گیرد یا مفهومی برخاسته از روح ایمان است؟ در بخش دوم این نوشتار می‌خواهیم به صورت گذرا در رواق انس با فرازهایی از زیارت آل یس و تأمل در برخی فرازها به آرامش برسیم.

 


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و دوم خرداد 1394 توسط

التماس دعـــا


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سیزدهم خرداد 1394 توسط

شرح ميثاق ( تبيين و توضيح دعاي عهد )

به كوشش گروه ادعيه مركز تخصصي مهدويت قم

مقدمه : حفظ و تقویت پیوند قلبی با امام عصر(علیه السلام) و تجدید دایمی عهد و پیمان با آن حضرت یکی از وظایف مهمی است که هر شیعه منتظر در عصر غیبت بر عهده دارد.

 امام محمّد باقر(علیه السلام)در تفسیر کلام خدای تعالی:«یا أیها الذین آمنوا اصبروا و صابروا و رابطوا و اتقوالله لعلکم تفلحون»[i] می‌فرماید: «بر انجام واجبات صبر کنید و در مقابل دشمنانتان پایداری کنید و پیوند خود را با امام منتظرتان مستحکم نمایید».[ii]

حداقل کاری که ما برای حفظ و تقویت پیوند قلبی خود با امام زمانمان می‌توانیم انجام دهیم، خواندن دعای عهد است. دعایی که زمزمه آن در آغاز هر صبح‌گاه ما را از حال غفلت و بی‌خبری خارج می‌سازد و یادآوری می‌کند که ما عهد و عقد و پیمانی از مولای خود بر گردن داریم که تا از عهده وفای به آنها برنیاییم نمی‌توانیم از خدا بخواهیم که ما را از جمله انصار و اعوان آن حضرت قرار دهد.

 در منزلت این دعا نیز از امام صادق(علیه السلام) در ابتدای دعای عهد نقل شده است که: «هر کس چهل روز این دعا را بخواند از یاوران حضرت قائم(علیه السلام) خواهد بود و اگر پیش از ظهور آن حضرت بمیرد، خدای تعالی او را زنده خواهد کرد تا در رکاب آن جناب جهاد نماید و به شماره هر کلمه از آن هزار حسنه برایش نوشته می‌شود و هزار کار بد از او محو می‌گردد».[iii]

 


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و هشتم آذر 1393 توسط

آرامش در پرتو زیارت آل یاسین (1)
قنبرعلی آل بویه

اشاره


 گاه چنان از دین تصویرمی شود که گویی دینداری به معنای زندگی با سختی، تحمل ناراحتی‌ها، سپران روزهای عمر با خمودی و کسلی است و هر چه نشاط و آرامش و زیبایی است در هم سوگند شدن با دنیا و مظاهر آن است؛ اما آیا آرامش مفهومی است که از دنیاخواهی و رفاه‌طلبی ریشه می‌گیرد یا مفهومی برخاسته از روح ایمان است؟ آن چه در این نوشتار به صورت گذرا در پی آنیم این است که در رواق انس با فرازهایی از زیارت آل یس و تأمل در برخی فرازها به آرامش برسیم.

 

نگرانی از راه

السلام علیک یا داعی الله و ربانی آیاته...


نوشته شده در تاريخ جمعه بیست و پنجم مهر 1393 توسط

روزی امام صادق علیه السلام فرمود:

« به زودی شبهه‌ها شما را احاطه می‌کند و شما بدون پیشوای

هدایت می‌مانید. از آن شبهات کسی نجات نمی یابد مگر کسی

که دعا کند و دعای غریق را بخواند.»

عبدالله بن سنان سئوال کرد:« دعای غریق چگونه است؟ »


امام فرمود:

« یا الله یا رحمن یا رحیم، یا مقلّب القلوب، ثبت قلبی علی دینک »

(ای تغییردهنده‌ی قلب‌ها، قلب مرا بر دین خودت تثبیت کن.»

عبدالله بن سنان چنین خواند:

« یا مقلب القلوب و الابصار ثبّت قلبی علی دینک.»

امام فرمود:« خداوند مقلّب القلوب و الابصار هست، ولی دقیقا

آنچه را من می‌گویم بگو:« یا مقلب القلوب»، و چیزی بیش از آن نگو.»


(بحارالانوار، 52 / 148 حدیث 73 ---------- کمال الدین )
اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته شده در تاريخ جمعه شانزدهم خرداد 1393 توسط
امام زمان(عج) در صحيفة سجاديه 

مهدويت در نگاهي به زبور آل محمد(ع)
مقدمه
يکي از افتخارات شيعه داشتن گنجينه‌اي از نيايش‌ها و مناجات است که از امام سجاد(ع)، چهارمين پيشواي شيعيان، برجاي مانده است.
مجموعة باعظمت صحيفة سجاديه دارای سلسله مفاهيم بلند و معارف ناب ديني است که در قالب دعا و نيايش به طرز خارق‌العاده‌اي بيان شده است. اين ساختار در حالي که قالب نيايش را حفظ کرده، مجموعه‌اي وسيع از مباحث اعتقادي شيعي را شامل مباحث عرفاني، اخلاقي، تربيتي، اجتماعي و سياسي، آموزش داده، يا تقويت مي‌کند. بي‌شک خلق چنين اثري جز از طريق ارتباط با مصدر لايتناهي الهي ممکن نيست و بدون ترديد اين خود از مصاديق حقانيت و شايستگي بي‌بديل صاحب اين سخنان حکايت دارد.

در ماه‌های با عظمت رجب، شعبان و رمضان مناسب‌تر است که با نگاهی به صحیفة سجادیه دل و جان خودمان را از این معدن پرفیض بهره‌مند کنیم.

 از میان پنجاه و چهار دعای این کتاب شریف، دعای 47 و 48، اشاره‌ای به مهدويت و مباحث مرتبط به زمانة ظهور و موضوع انتظار دارد که در ذيل به آن اشاره شده است:


نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 توسط

امام خمینی رحمه الله علیه حتی در موقعی که در بیمارستان بستری بودند، از انس با کتاب مفاتیح الجنان غافل نبودند. پس از رحلت جانگداز ایشان که مفاتیح شان را از بیمارستان به بیت منتق می کردیم، متوجه شدیم امام در مفاتیح خود در کنار دعای شریف عهد که آن را یک اربعین می خواندند، تاریخ شروع را هشت شوال نوشته اند.

منبع : برداشت هایی از سیره امام خمینی،


نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 توسط

توصیه امام خمینی(ره) به خواندن دعاي عهد

توصیه امام خمینی(ره) به خواندن دعاي عهد

یکی از نزدیکان امام خمینی(ره) می گوید«یکی از اموری که امام در روزهای آخر به من توصیه می کردند، خواندن دعای عهد بود، ایشان می گفتند؛ صبح ها سعی کن این دعا را بخوانی، چون در سرنوشت انسان دخالت دارد.

دوماهنامه امان  با درج نوشتاری تحت عنوان «دعای عهد و اعطای افق جهانی به منتظران» آورده است: بعضیها بهترین عشق دنیا یعنی عشق به امام زمان(عج) نصیبشان شده و هر روز را با یاد و نام آن حضرت شروع می کنند، این شروع که نوعی نیایش و سرود صبحگاهی عاشقان، امام عصر(عج) است، به «دعای عهد» مشهور است که از امام صادق(ع) روایت شده است.

در ادامه این نوشتار ...


نوشته شده در تاريخ سه شنبه سیزدهم خرداد 1393 توسط
 دعا از ما اما در حق دیگران
موسی جوانشیر[*]

یک کشتی دچار طوفان شد و فقط دو نفر توانستند با زحمت خودشان را نجات داده، به جزیره‌ای بدون سکنه برسانند. روزهای اول هر چه گریه و ناله کردند نتیجه‌ای نگرفتند. با هم گفتند تنها کاری که از دستمان برمی‌آید این است که بنشینیم و دعا کنیم، شاید فرجی حاصل شود. هر یک از آن دو نفر، به گوشه‌ای رفتند و دعا کردند.

 اولی برای رفع گرسنگی‌اش از خدا غذا خواست. ساعتی بعد درختی دید که بر شاخه‌هایش چند میوه نشسته بود. آنها را چید و خورد و گرسنگی‌اش را برطرف کرد. نگاهی به دوستش کرد، اما دوستش چیزی برای خوردن نیافته بود.

هر روز که او دعایی می‌کرد به صورتی معجزه‌آسا دعایش مستجاب می‌شد ولی دوستش همچنان در حال دعا بود، ولی چیزی به دست نیاورده بود.

در نهایت مرد اول از خدا خواست که او را از این جزیره نجات بدهد. فردای آن روز با تعجب دید یک کشتی کنار جزیره لنگر انداخت. بسیار خوشحال شد. آماده شد که سوار شود که یاد دوستش افتاد. خواست او را صدا بزند که با هم بروند؛ ولی با خود گفت: او که دعایش مستجاب نشده است، شاید او اصلا لیاقت این نعمت‌ها را نداشته است وگرنه دعای او هم مستجاب می‌شد. تصمیم گرفت او را تنها بگذارد و برود که ندایی از آسمان او را خطاب قرار داده و گفت: چرا رفیقت را تنها می‌‌گذاری؟

مرد جواب داد: آخر او لیاقت این چیزها را ندارد؛ من این همه دعا کردم و به همة خواسته‌هایم رسیدم؛ ولی او به هیچ خواستة خود نرسید.

ندا گفت: اشتباه می‌کنی تو وقتی به خواسته‌هایت رسیدی که تنها دعای او مستجاب شد! تو نجاتت را مدیون او هستی.

مرد با تعجب پرسید: مگر او چه دعایی کرده که باید مدیون او باشم؟

ندا گفت: تمام این مدت او تنها یک دعا می‌کرد. او فقط می‌گفت: خدایا حاجت دوستم را بر آورده ساز و دعای او را مستجاب کن!

*

سفارش پیشوایان دینی ما هم دعا برای دیگران است. دعا در حق دیگران امکان استجابت دعای خودمان را هم افزایش می‌دهد. 

چنانکه تعریف می‌کرد در ایام عرفه در صحرای عرفات بودم. مردی را دیدم که غرق در دعا و مناجات است. حال معنوی خوبی داشت. رفتم که به او بگویم: التماس دعا! اما حال و هوای معنوی او به شکلی بود که به خودم اجازه ندادم او را از آن حالت روحانی خارج کنم.

غروب عرفه شد. همة حجاج برای کوچ به سمت مشعرالحرام آماده می‌شدند.

 جلو رفتم و به او گفتم: امروز حالت را در این موقف دیدم. حال تو از همه عرفانی‌تر بود. راستش چندین بار تصمیم گرفتم که بیایم و التماس دعای خیری از تو داشته باشم، اما حیفم آمد تو را از آن حال معنوی بیرون آورم. الآن از تو تقاضایی دارم؛ آنکه در دعاهایت برای من هم دعا کنی!

جواب داد: مگر من جز برای شما برادران دینی، دعایی می‌کردم؟ با حیرت پرسیدم: یعنی تو تمام این مدت در حق دیگران دعا می‌کردی؟

جواب داد: از مولا و سرور خودم حضرت موسی بن جعفر شنیدم که فرمود: وقتی کسی در غیاب برادر مؤمن خود دعایی می‌کند، ملکی ندا می‌کند: آنچه که در حق دیگران دعا کردی در حق خودت هم مستجاب است؛ علاوه بر آن اجری هم به خودت می‌دهیم که به فکر بندگان ما بوده‌ای!

چه خوب است به یاد امام غایبمان هم باشیم و برای تحقق فرجش نیز دعا کنیم که فرج و گشایش کارهای ما هم در گرو فرج آن حضرت است.

برگرفته از مجله امان

 [*] . کارشناس ارشد مهدویت.


نوشته شده در تاريخ پنج شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1393 توسط
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;} Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}